جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت اول

2safar

در ادامه ی مسیر پر هیجان و تماشایی مان در شهر آتن، باز هم به سراغ آکروپولیس می رویم، تا از یکی دیگر از بنا های شگفت انگیز و فوق العاده ی این مجموعه ی باستانی و رویایی دیدن کنیم، با بخش های تاریخی و اسطوره ای اش آشما شویم و درک بهتر و نزدیک تری آتن و تمدن شگفت انگیز اش پیدا کنیم. این بار به سراغ ارچیتیوم می رویم، معبدی زیبا، چشم نواز و با شکوه که یکی از تزئینی ترین و هنری ترین آثار باستانی و بنا های تاریخی آکروپولیس به شمار می آید.

2safar

این بنای فاخر مانند دیگر بنا های باستانی یونان از سنگ های مرمر پنتلیک ساخته شده و در قرن بیستم با مرمت ها مختلف یکی از جذاب ترین آثار تاریخی آکروپولیس است. سنگ بنای اولیه این معبد با بنایی کنونی یا بهتر است بگوئیم با ساختار بازسازی شده ی کنونی اش متفاوت بود، چرا که بنای اولیه معبد در حمله سپاهیان هخامنشی ویران شد و در خلال سال های 506 تا 421 پیش از میلاد مسیح با ساختار کنونی و معماری فاخر اش از نوساخته شد و دیگر هیچ اثری از آن بنای ویران شده در دست نیست.

2safar

بر اساس باور های آتنی این معبد به آتنا و پزیدون دو الهه ی یونانی اهدا شده است، اگر با ما در آتن همراه بوده باشید، بار ها در معرفی بنا هایی مانند پارتنون از آتنا الهه حافظ آتن سخن گفتیم که بسیاری از معابد معروف آکروپولیس متعلق به او هستند اما در کنار نام آتنا در معبد ارچیتیوم، نام پزیدون نیز آورده شده است. پزیدون یکی از دوازده اسطوره ی و الهه ی یونانی است، که او را خدای دریا و طوفان های می دانستند، همچنین او را الهه ی زمین لرزه و اسب ها نیز می خواندند، در باور های یونانی پزیدون، حافظ و نگهبان دریانوردان بود و اورا در ایلیاد هومر، ناجی یونانیان در برابر تروجان ها می دانستند، از این رو، نام این الهه ی یونانی در معبد ارچتیوم به گوش گردشگران خواهد خورد و با این بخش از تمدن و تاریخ یونان آشنا خواهند شد. مهمترین مشخصه ای که در خصوص این معبد در تصاویر مربوط به یونان و آتن دیده اید،؛ مسجمه های شش زن ایستاده در این معبد است، که در ادامه ی مسیر بیشتر از آنها سخن خواهیم گفت. بر اساس اطلاعات موجود، از اسم Mnesicles به عنوان معماری این بنا یاد شده است، در ساخت این بنا، مجسمه سازان بنام و معروف یونانی به آتن فراخوانده شدند و اثری چنان فاخر متولد شد. از این بنا به عنوان یکی از نمود های هنر معماری یونان یاد می کنند، جایی هنر و ذوق در خدمت مهندسی قرار می گیرد و اثری با شکوه و تماشایی به عنوان یکی از میراث های مهم بشری خلق می شود. با ما در ادامه ی بازدید از این معبد تاریخی همراه باشید، تا با بخش های مختلف و هنر های متعدد بکار رفته در این معبد آشنا شویم.

2safar