جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی آگورا آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - موزه ی آگورا آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با موزه ی تاریخی و جذاب آگورای آتن در ابتدا با بنای کاه آتالوس آشنا می شویم. کاخ آتالوس، بنایی تاریخی متعلق به قرن دوم بعد از میلاد است، درست زمانی که پادشاه پراگومن آتالوس دوم کاخ استوآ آتالوس را در این شهر بنا کرد. این ساختمان یکی از نمود های معماری هلنی است، که با سنگ مرمر و سنگ آهک پتاتیک ساخته شده است. ساختمان مسقفی که با طول در حدود 115 متر یکی از ساختمان شاخص باستانی و تاریخی آتن به شمار می آید. در ساخت این بنا از المان های سبک معماری کلاسیک یونانی استفاده شده و ردیف های منظم و دقیق ستون هایش، نمای بسیار زیبا و با شکوهی را به ساختمان کاخ آتالوس بخشیده است، هر چند همان طور که در بالا هم اشاره شد، برخی بر این باورند، که ساختمان از المان ها و عناصر معماری کلاسیک و هلنی بهره برده و به نوعی یکی از نمونه های ماهرانه ی معماری تلفیقی در آتن محسوب می شود.پلان کلی بنا مستطیل شکل است و 20 متر در 115 متر کل مساخت این بنا را شامل می شودف نکته جالب تر اینکه، کاخ آتالوس شامل دو طبقه می باشد. این کاخ در هر کدام از طبقات خود در حدود 21 اتاق دارد. سنگ های مرمر در قسمت تما و ستون های بکار رفته و سنگ های آهکی در بخش داخلی و دیوار ها مورد استفاده قرار گرفته اند. اتاق های طبقه ی همکف این کاخ در دوران باستان، پس از اهدای کاخ توسط پادشاه به مردم آتن به مغازه تبدیل شدند، مغازه هایی که به بخش مهمی از آتن تبدیل شدند و دارای نقش اقتصادی مهم در آن داشتند. بعد ها هم طبقه دوم این کاخ در دوران باستان به مغازه شدند و به همین خاطر، 42 اتاق دقیق در کنار هم، یک مجموعه اقتصادی مدرن را در دوران باستان در ذهن شکل می دهد، مجموعه ای پاساژ مانند، که در حدود سال های 150 بعد از میلاد، بخش مهم و تازه ای در شهر آتن به به شمار می رفتند. این مرکز تجاری باستانی، در کنار آگورای باستانی اتفاق بسیار تازه ای در دوران خود بود. و برای گردشگران دیدن چنین مرکز تجاری بزرگ و وسیعی در آن دوره ی تاریخی هیجان انگیز است.

2safar

بخش های مختلفی از این بنا در سال های ویرانی عناصر هویتی یونانی تخریب شدند، ستون ها، دیوار ها و بخش های از اتاق ها یا همان مغازه های باستانی، با آسیب های جدی مواجه شدند که بازسیازی های اواسط قرن بیستم، این کاخ و قسمت های مختلف اش، بار دیگر جان تازه ای گرفتند، هرچند بخش های مرمت شده و بازسازی شده ی این عمارت، برای بسیاری قابل تشخیص است، اما برای گردشگران، لذت حضور در چنین مکان تاریخی مهمی از ارزش بیشتری برخوردار است، به ویژه اینکه گردشگران در این مکان دیدنی و با آن معماری فاخر اش، شاهد یکی از موزه های دیدنی و جذاب شهر آتن باشند.

2safar

برای گردشگران موزه ی آگورا، دیدن دو هویت متفاوت است، یکی بر گرفته سال های شکوه تمدن یونانی، و دیگری دورانی که میراث خوار عصر یونان بود و از این نظر، کاخ آتالوس در کنار موزه ی آگورا جذابیت بسیار زیادی را برای گردشگران ایجاد می کند و ما نیز در این مسیر هم قدم شما هستیم.

2safar