جاذبه های گردشگری جهان - کتابخانه ی ملی آتن یونان - قسمت اول

جاذبه های گردشگری جهان - کتابخانه ی ملی آتن یونان - قسمت اول

2safar

اگر با ما در سفر به شهر آتن همراه بوده باشید و در معرفی جاذبه های گردشگری آتن مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس را برای شما معرفی کردیم و در آنجا با کتابخانه ی ملی آتن آشنا شدیم و به محل قبلی کتابخانه ی ملی هم اشاره کردیم، این بار در سفرمان در شهر آتن به سراغ همان ساختمان قدیمی کتابخانه رفته ایم و به عنوان یکی از بنا های قدیمی شهر که نقش مهمی در هویت شهری آتن داشته و در گذشته بخشی از هویت فرهنگی آتن و یونان به شمار می رفت، امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آتن پیشروی گردشگران قرار دارد.

2safar

ساختمان قدیمی کتابخانه ی ملی که هنوز هم بخشی از آن مجموعه به شمار می آید در مرکز شهر آتن قرار دارد، معمار و سازنده ی این بنا، معماری دانمارکی به نام، تئوفیل فریر فون هانسن (Theophil Freiherr von Hansen) بود. البته براساس اطلاعات موجود، یکی از ساختمان های سه گانه ی نئو کلاسیک آتن بود، که شامل ساختمان کتابخانه ی ملی، ساختمان اصلی دانشگاه آتن و ساختمان آکادمی آتن می شد.

2safar

ایده ی ابتدایی شکل گیری کتابخانه ی ملی یونان در سال های پر شور و حرارت استقلال طلبی یونانی ها ایجاد شد، در آن سال ها، با توجه به جو موجود در آتن و یونان، ایده ای کوچک به شکلی با شکوه به اجرا در می آمد و و سه گانه ی مشهور این سه مرکز مهم علمی و فرهنگی یکی از آن ایده ها بود. این ایده را بردی به نام فیلهلنه یوهان یاکوب مایر (philhellene Johann Jakob Mayer) در سال 1824 میلادی در یکی از روزنامه های هوادار استقلال یونان مطرح کرد و این طرح به آرامی به یکی از خواسته های عمومی بدل شد، که شکلی ملی گرایانه نیز به خود گرفته بود، تا اینکه در سال 1829 میلادی، دولت جدید یونان این طرح را پیاده کرد، اما نه در آتن و نه در ساختمان مورد نظر کتابخانه، بلکه در یکی از جزایر یونان با نام آژینا (Aegina) طرح کتابخانه اجرا شد، آن کتابخانه به سرپرستی آندریاس موستوکسیدیس (Andreas Moustoxydis) اداره می شد و در کنار آن بخش باستان شناسی ملی آتن نیز قرار داشت.

2safar

در کتابخانه ی موستوکسیدیس در حدود 1000 کتاب یونانی جمع آوری شده بود و با نام کتابخانه ی ملی یونان شناخته می شد. اما در سال 1834 آن کتابخانه به آتن منتقل شد و در یکی از بخش های آگورای رومی آتن سامان داده شدو سپس به کلیسای Panagia Gorgoepikoos برده شد. با این حال، با استقلال یونان، هویت ملی این کشور به مهمترین دغدغه ی عمومی بدل شده بود و از این هر آنچه با نام یونان شناخته می شد، مورد توجه قرار گرفت، در این میان، کتاب خانه ی ملی یکی از مهمترین مراکز هویتی و فرهنگی یونان بود، به همین خاطر، با سرعت بیشتری توسعه پیدا کرد و در بخش های مختلف گسترش یافت. خرید کتاب ها یکی از برنامه های مورد نظر مسئولان کتابخانه بود، اما مهمترین دلیل افزایش گنجینهی این کتابخانه اهدای کتابخانه های خصوصی به این مجموعه بود، دیمیتریس پستولکاس (Dimitris Postolakas) در حدود 1995 جلد کتاب به کتابخانه اهدا کرد، کریستوفروروس و کنستانینیوس ساکلاریوس با اهدای 5400 جلد و مارکوس رنیریس با اهدای 3400 جلد کتاب، این کتابخانه را به یک مجموعه های معتبر تبدیل کردند. با ما در ادامه ی مسیر همراه باشید.