جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت چهارم

جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت چهارم

2safar

با سقوط حکومت عثمانی در آتن و کل یونان و پیروزی جنبش استقلال طلبی این کشور، هویت یونانی در قالب بنا و مکان های باستانی متعدد این سرزمین توانستند چهره ی در خاک خفته ی شان را بیرون آورده و پس از قرن ها فراموشی و سکوت، حضور خود را فریاد بزنند، یکی از مهمترین بنا های فرهنگی و هنری جهان غرب، همین تئاتر دیونیسوس بود که در قرن نوزدهم اولین کاوش های گروه های باستان شناسی انجام شد، قسمت های زیادی از این مکان در زیر خاک قرار داشت و ساختمان زیبا و سن مقابل تماشاچیان ویران شده بود، ستون ها بر زمین افتاده بودند، دیوار های تخریب شده بودند، اما همچنان این بنا را می توان اثری زنده و بنایی خاطره دانست،در قرن بیستم نیست کاوش های باستانی ادامه پیدا کرد، اما روند نوسازی در این مکان در نظر گرفته نشده بود. در دهه های اخیر گفته می شود دولت یونان سعی دارد تا این بنای با شکوه را بار دیگر سرپا کند.

2safar

در بسیاری از متون تاریخی و معماری یونان باستان از تئاتر دیونیسوس یاد شده، اما نکته جالبی که در این متون به چشم می خورد، اهمیت و محبوبیت این سالن تئاتر است، رقابت تماشاچیان برای حضور در این سالن و دیدن نمایش هایی که در آن دوره ی تاریخی در این جا به نمایش در می آمد، قابل توجه بوده است و از سوی نویسندگان نیز باز تاب پیدا کرده است، به همین دلیل هم تعداد جشنواره ها و اجرا ها در این تئاتر به شدت افزایش پیدا می کند. از جمله ویژگی هایی که برای این بنای تاریخی عنوان کرده اند، بازتاب صدا به صورت بسیار مناسب برای تمامی کسانی است که قدم به این تئاتر گذاشته بودند، در دنیایی مه تکنولوژی انتقال صدا به شکل امروزی اساس وجود ندارد و اما هنر معماری تئاتر دیونیسوس، به گونه ای است، که بر اساس طراحی صورت گرفته، چیدمان صندلی و موقعیت بنا به گونه ای بوده است که امکان شنیدن صدا به صورت شفاف و با کیفیت مطلوب باری تمام گردشگران وجود داشته است، از این رو می توان محبوبیت این بنا چه در اجرا و چه در نمایش را به این نکته مرتبط است.

2safar

با همه این اوصاف، برای گردشگرانی که به این مکان قدم می گذارند، تئاتر دیونیسوی جذابیت های تاریخی، فرهنگی، هنری و اجتماعی بسیاری خواهد داشت، به شما توصیه می کنیم، هنگامی به این مکان قدم گذاشتید، لحظه یا بر روی سکو ها و صندلی های سنگی این مجموعه بنشینید و تماشاگر ظهور و سقوط امپراتوری ها و تمدن ها باشید. یونان با آنها همه تمدن غنی جای خود را به رومیانی می دهد که تنها وارثان بخش های از تمدن یونانی هستند، اما آنان نیز با همه قدرت و شوکت شان باز هم از صحنه ی روزگار کنار رفتند، حکومت ها و قدرت های بسیاری به آتن آمدند و رفتند. اما در میان تمام آثار و بنا ها و در میان سنگ های و کتیبه ها و مجسمه ها، هنر و فرهنگ از معدود المان های انسانی هستند که هرگز خاموش نمی شوند. شعله ای که در تئاتر دیونیسوس روشن شد، امروزه در اشکال مختلف در تمامی نقاط دنیا حضوری پررنگ دارد و شاید این مهمترین نکته سفر به این مکان باستانی است.

2safar