جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - تئاتر دیونیسوس آتن یونان - قسمت سوم

2safar

اگر بخواهیم پلان، شکل و ساختار کلی تئاتر دیونیسوس توصیف کنیم بدون شک تصویر ذهنی روشنی تر از این مکان تاریخی خواهید داشت. اگر به عکس های بقایای تئاتر دیونیسوس نگاهی انداخته باشید، یک پلان نیم دایره ای را خواهید دید، که در یک طرف سکو های سنگی در زاویه شیب دامنه ی آکروپولیس قرار دارد و این سکوها به شکل پلکانی بالا می روند، به صورتی که مانند یک گل شکفته، هرچه دامنه ی با لا تر می رویم، به قطر نیم دایره اضافه شده و میدان سکو ها و چیدمان صندلی های سنگی بیشتر می شود. در این جا شکل و زاویه دید سکو ها نیز به سوی فضای مرکزی است، فضایی مه در میانه ی خالی است و درست در جایی که به نیم دایره می رسد، حد فاصلی ایجاد می شود و نیم دایره ی تماشاچیان به پایان می رسد، همان طور که پیش تر نیز گفته شد، در مقابل سکوی تماشاچیان بنایی قرار داشته، که بیشتر شبیه به یک کاخ و یک معبد بسیار زیبا بوده است، در این ساختمان دوطبقه سکوی محل اجرای نمایش وجود داشته است و پیش از آن نیز صندلی های سنگی وجود داشته که تنها بقایای شکسته ی شان در مکان کنونی تئاتر دیونیسوس قابل مشاهده است.

2safar

در دوران شکوه یونان باستان در مقابل جایگاه و سکوی نمایش برای بزرگان صندلی های وجود داشت، اما در دوران تسلط رومی ها بر آتن، تغییرات اندکی در ساختار و شکل این بنا ها داده شد و صندلی های سنگی بزرگی رای حضور امپراتور روم ساخته شد. در دوره های مختلف این صندلی های تزئینات بیشتری پیدا می کردند و جایگاه بزرگان و امپراتوران برجسته و خواست تر به نظر می رسید. و میدان کوچک مرکز تئاتر نیز با سنگ مرمر پوشیده شد.

2safar

این میدان در مرکز تئاتر با چند پله به محل قرار گیری بزرگان می رسید، از این محوطه هم از طریق دو پلکان کناری به روی ارکستر یا همان سن می رسید، در آنجا سن از طریق درب به داخل ساختمان دو طبقه ی پیش روی گردشگران منتهی می شد . ساختمان پیش روی تماشاچیان نیز با تزئینات و هنر معماری یونانی و رومی آراسته شده بود. روزگاری در این ساختمان دو طبقه، اولین گریمو های دنیای تئاتر بازیگران را روانه ی صحنه می کردند، طراحان صحنه پیش از آغاز تئاتر و اجرای برنامه صحنه مورر نظر را ایجاد می کردند. بدون شک حضور در این تئاتر برای علاقه مندان به دنیای هنر و به ویژه تئاتر جذابیتی فراموش نشدنی دارد، با این حال هنگامی که رومی ها وارد آتن شدند، علاوه بر تغییرات جزئی و افزدون صندلی های متعدد، میدان مرکزی را بزرگتر کردند، حد فاصل اش را سکوی های تماشا چیان را بیشتر کردند و برخلاف نمایش نامه های تراژیک و معروف یونان باستان، این میدان را به عرصه توجش و خونریزی نبرد گلادیاتور ها بدل کردند، دیگر یک نمایش نبود و مرگ و زندگی واقعی در این میدان به تصویر کشیده شد. آخرین باز سازی و مرمت این بنا در دوران باستان هم به دوران هادریان باز می گردد، با ظهور امپراتوری بیزانس و رواج مسیحیت در قلمرو امپراتوری، تئاتر دیونیسوس به دست فراموشی سپرده شد و یا بهتر است بگوئیم، برای فراموش کردن، باور ها، اعتقادات و سنت های باستانی یونان مجبور به سکوت و درنتیجه فراموش شد. پس از بیزانسی های مسیحی نیز، ترکان مسلمان مجالی برای زنده شدن هویت یونانی ایجاد نکردند و این بنای تاریخی برای سالیان متمادی در فراموشی آسیب های جبران ناپذیری دید.

2safar