جاذبه های گردشگری جهان - صومعه ی کایساریانی آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - صومعه ی کایساریانی آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی صومعه ی کایساریانی همچنان می توان به قدیمی ترین نقاشی این صومعه در سال 1745 رجوع کرد، نقاشی دیوار های بلند و ساختمان های مختلف این مجموعه ی تاریخی از نمایی بالاتر به خوبی به تصویر کشیده است. صومعه کایساریانی دارای دو درب ورودی بوده که همچنان می توان این دو مسیر را از نزدیک مشاهده کنید. ورودی اصلی در قسمت شرقی قرار داشته است ، اما دروازه ی بزرگتر در ضلغ غربی صومعه قرار داشته و دو درب ورودی به نوعی در قرینه ی هم قرار دارند.

2safar

ساختمان کاتولیکون صومعه در که می توان آن راکلیسای صومعه نامید در ضلع شرقی و در نزدیکی درب اصلی صومعه قرار دارد به شکلی که در هنگام ورود از درب اصلی و شرقی صومعه این ساختمان و بقایای کنونی اش پیش روی شماست. یکی از معروف ترین ساختمان این مجموعه ی تاریخی حمام صومعه است که در ضلع جنوبی قرار داشته و دارد، در قسمت های غربی هم سالن های راهبان و و دیگر ساختمان متعلق به صومعه و روحانیون و راهبه ها قرارگرفته است در قسمت جنوب غربی هم و بیرون از دیوار هم قبرستان صومعه وجود دارد که روزگاری در کنار باغ ها ی صومعه قرار داشت.

2safar

The katholikon کاتولیکون ساختمان شاخصی است که یکی از اشکال و انواع معماری دوران بیزانسی است، در این سبک از معماری، گنبدی برروی ساختمانی مکعب شکل قرار می گیرد و عرصه بی نظیری از هنر و ذوق هنری معماران و مسیحیان را به سوی خود می کشاند. گردشگران در انی ساختمان می توانند هنر معماری دوران بیزانس را شاهد باشند. یکی از مهمترین شاخصه های این بنا و دیگر بخش های صومعه نقاشی های دیواری است که بخشی از هویت معماری و هنری دوران بیزانسی در کلیسا ها به شمار می آید، هر چند در دوران عثمانی بر خی از این نقاشی ها از میان رفتند، اما همچنان گردشگران در این بنا و دیگر بخش های این مجموعه ی تاریخی می توانند شاهد نقاشی های تاریخی و زیبایی متعلق به آن دوران تاریخی باشند. که بدون شک یکی از جذابیت های تاریخی، هنری و زیبا شناسانه ی این صومعه تاریخی است. قدیمی ترین نقاشی این صومعه در کاتولیکون قرار دارد.

2safar

از دیگر قسمت ها شاخص و خاص این مجموعه ی تاریخی و مذهبی می توان به حمام کایساریانی Kaisariani's bath اشاره کرد، که نمونه ی فاخر و با شکوهی از معماری قرن یازدهم میلادی است، کارکرد و شکل این حمام ها هم برای گردشگران بسیار قابل توجه خواهد بود، در واقع زندگی راهبانه ی صومعه برای گردشگران در این مکان به تصویر کشیده می شود و تصویری واقعی تر از هویت، فرهنگ و المان های مذهبی این دوران تاریخی پیش روی گردشگران قرار می گیرد.

2safar

متاسفانه در زلزله ی سال 1981 بخش هایی از این صومعه با خسارت های بسیاری مواجه شد و در سال 1999 زلزله ی دیگر هم ویرانی های بخش هایی از این صومعه را افزایش داد، اما با تلاش وزارت فرهنگ یونان، مرمت و بازسازی های عمده ای در این صومعه انجام گرفت و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آتن و یک مجموعه تاریخی ارزشمند، پیش روی گردشگران قرار دارد و در فضایی زیبا و آزاد، روایت گر بخش های از تاریخ یونان و دوران بیزانسی است و هنوز سفر ما در این شهر هیجان انگیز ادامه دارد.