جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد آتنا نایک یونان آتن - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی آشنایی با معبد کوچک و زیبای آتنا نایک می خواهیم از نمایی نزدیک تر، به این سازه ی زیبا نگاهی بیندازیم و بیشتر به جزئیات معماری و زیباشناسانه ی آن بپردازیم. برخی از کارشناسان از نام دیگری برای این معبد استفاده کرده اند و معتقند که در دوران شکوه و عظمت یونان وبه خصوص شهر آتن این نام به این معبد اطلاق می شده و آن مرواریدآکروپولیس است،نام زیبای که به نظر بسیار مبالغه آمیز می آید، اما نکته جالبی که در این اسن پیداست، مشخصا در خصوص معماری آن است، چرا، این بنای یکی از بنا های شاخص و البته کوچک در آکروپولیس به شمار می رفته و از همین جهات با دقت ، وسواس و ذوق بیشتری طراحی شده و به جزئیات آن نیز با هنرمندی هرچه تمام تر پرداخته شده است. برخی از کارشناسان تاریخ، بر این باور معتقدند که یونانی ها، معبد های خود را نوعی اثر یا بهتر بگوئیم، یک مجسمه ی یاد بود می دانسته اند، به همین خاطر، با دقت بسیار این بنا ها را می ساختند و علاقه مند بودند تا این بنا ها را بتوان از تمام زوایا مشاهده کرد، که این نوع نگاه به معابد و بنا ها در دوران روم کم رنگ شد، اما در دوران طلائی یونان، معبد ها را می توان از تمام زاویه ها مشاهده کرد، که از هر طرف زیباست انگار که آن طرف نمای اصلی یا حداقل نمای فرعی بناست.

2safar

معبد آتنا نایک هم دارای همین ویژگی برجسته معماری معابد یونانی است و از هر زاویه این بنای دارای نمایی زیبا و با شکوه است که البته موقعیت این معبد نیز این امکان را به طراحان و معماران آن داده است. بر اساس اطلاعات موجود در خصوص این بنای تاریخی، در برخی متون از نامی آشنا به عنوان معمار این بنا یاد شده است، Kallikrates کالیکراتس، که از او به عنوان معمار پارتنون نیز یا می شود. همان طور که پیش تر هم گفته شد، پیش از معبد آتنا نایک با معماری فاخر اش، معبد کوچک دیگری در این مکان وجود داشت که در جنگ با هخامنشیان به شدت آسیب دید و طراحی و ساخت مروارید آکروپولیس به کالیکراتس داده شد.

2safar

از همین رو، بدون نگاه کردن به سازه ی معبد آتنا نایک باید دانست که با اثری کلاسیک رو به رو هستیم، اثری که در اوج رواج بکار گیری معماری کلاسیک عصر یونان ساخته شده و به دست یکی از معروف ترین معماران آن دوره ی تاریخی و آن سبک معماری طراحی و بنا شده است، از این نظر، گردشگرانی که در سفر ما به آتن با ما همراه بوده اند، به راحتی می توانند المان های اصلی این بنا را تشخیص دهند، المان هایی مه در نمونه های دیگر شهر آتن به آنها اشاره کردیم.

2safar

اما نکته جالب و البته تلخ در خصوص این بنا، آسیب پذیری بالای این سازه در حملات مختلف به شهر آتن بوده، چرا که که معبد آتنا نایک در منطقه ای از آکروپلیس قرار دارد ، که از کمترین پوشش دفاعی برخوردار است، هرچند این موقعیت از لحاظ زیبایی و توجه به آن دارای مزیت های بالایی است، اما در دوره های مختلف تاریخ پس از یونان و سپس روم باستان، با آسیب های بسیاری رو به رو شد، با ما در ادامه ی این مسیر جذاب همراه باشید.