جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ارچیتیوم آتن یونان - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی و بازدید از قسمت های مختلف معبد آرچتیوم، به معماری و ساختار باستانی این بنای باشکوه باستانی خواهیم پرداخت، با ما در این مسیر هیجان انگیز و دلچسب همراه باشید. این زیارتگاه افسانه ای که به آرچتیوس تعلق دارد، یکی از فانتزی ترین بنا های آکروپولیس است و از چهار قسمت اصلی تشکیل می شود، مهمترین بخش این معبد باستانی در قسمت شرقی اش قرار دارد، جایی که ایوان شرقی در انتهای آن قرار گرفته و نمای جذاب و قابل توجه آن پیش روی گردشگران قرار می گیرد. فضا های بخش شرقی متعلق به الهه آتنا است، و محراب بزرگی نیز در این بخش قرار دارد، این بخش با شش ستون دوریکی و بر افراشته اش قسمت ورودی معبد نیز به شمار می آیند، و در پشت ستون های بر افراشته ی قسمت شرقی ایوانی قرار گرفته که همان محراب بزرگ متعلق به آتنا در آنجاست، ستون های سنگی مرمری معبد و کل دیگر قسمت های معبد گردشگران را به دوران باستان می برند، دورانی که تمدن یونان پیشگام تمدن غرب بود و پس از حمله ارتش ایران، خود را آماده زایش دیگری می کرد، در این دوران پر تلاش یونانی معماری یکی از مهمترین ابزار برای به نمایش گذاشتن عظمت یونان محسوب می شد، که معبد آرچیتوم یکی از همان بناهای تاریخی پیش روی شماست.

2safar

هنگامی که از ایوان شرقی و ستون های باستانی اش عبور می کنید، فضای محراب آتنا در سطحی پایین تر قرار گرفته، که در دوران باستان هم به همین سبک است، البته نکته جالب در این خصوص ، هوش و ذوق هنرمندان و معماران یونانی در آن دوره ی زمانی بوده است، چرا که از شیب پیش روی شان بهترین استفاده را در طراحی و پرداخت چنین ساختاری کرده اند،آن را در یک سطح پایین تر در معرض دید عموم قرار داده اند و بهترین کاربرد را از یک محدودیت جغرافیایی و فضا داشته اند.

2safar

این قسمت معبد به واسطه ی حکاکی ها و تزئینات پر تکرار اش یکی از قسمت های دیدنی و زیبا معبد بوده و همچنان این مشخصه ی خود را حفظ کرده است، نقش هایی که روزگاری جزء باشکوه ترین آثار انسانی جهان به شمار می رفتند و هنوز هم گردشگران از دیدن این بخش از معبد هیجان زده خواهند شد، به گونه ای که بسیاری از هنرمندان ، بخصوص نقاشان یونانی و اروپایی از تزئینات این معبد نقاشی کشیده اند. سومین بخش از معبد آرچتیوم، ضلع شمالی این معبد است که با شش ستون دوریکی و دیگر فضای باشکوه دیگری را خلق کرده است. بدون شک، هر کدام از این بخش ها و قسمت هایی که در قالب چند سطر و چند خط از آنها عبور می کینم، روایت گرد بخشی از هویت و فرهنگ یونانی هستند، ستون هایی که با شکوه بیشتری از دوران خود، گردشگران را شیفته خود می کنند و بهترین نمایندگان تمدنی باستانی هستند.

2safar

اگر از قسمت شرقی و ایوان شرقی وارد شده باشید، ضلع شمالی معبد دست راست شما قرار گرفته و دیگر ستون های این بخش به صورت خطی قرار نگرفته اند، بلکه چهار ستون به سمت شمال ایستاده اند و در هر طرف از آن هم دو ستون فضایی مد نظر خالقان این بنایی باشکوه را ایجاد می نمایند. گردشگران در این معبد باستانی بی گمان، عرصه تماشایی از هنر یونانی را شاهد خواهند بود و مانیز در این مسیر با شما هستیم.