جاذبه های گردشگری ایران - اورامانات کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - اورامانات کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری کرمانشاه و اورامانات، باید به این نکته اشاره داشت که پس از رد شدن از کرمانشاه تغییرات اقلیم کوهستانی مناطق زاگرس مشهود می شود و وقتی به مناطق اورانات می رسید، پوشش گیاهی، مسیر ها، کوه ها و رودخانه ها بیشتر می شوند، به نحوی که این تغییرات اقلیمی برای گردشگران جذابیت بسیار زیادی را ایجاد می کند. مشخصه ی اصلی مناطق اورامانات نواحی کوهستانی متراکم، با دره های عمیق و مسیر های پر و پیچ و خم است که محل تلاقی و عبور رودخانه های خروشانی چون سیروان و لیله است.

2safar

شهر ها و روستا های این مناطق از بارز ترین جاذبه های گردشگری این نواحی به شمار می آیند که در نوع خود بی نظیر اند، این جذابیت در معماری خاص این مناطق و نحوی چیدمان منازل و معماری خانه هاست که تطابق بسیار بالایی با محیط کوهستانی دارد و مصالح مورد استفاده هم متناسب با معماری پلکانی این نواحی می باشد. روستا ها و شهر در سراشیب کوه های ساخته شده اند و نمای بسیار زیبا، دلنشین و دست نخورده ی این محیط تصاویر فوق العاده ای ایجاد کرده است که در کنار مناظر طبیعی بکر ، فضا های رویایی را شکل می دهند.

2safar

پشت بام یک خانه حیاط خانه ی بالادستی است و به نوعی همسو و همنو با بلندی های کوه های اطراف است و یک نوع یکی شدن انسان و محیط به شکل بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. گردش در چنین نواحی بی گمان اوقات لذت بخش و فراموش نشدنی را با خود به همراه دارد، مناطق بکر و دست نخورده با اقامت گاه هایی روستایی و مردمانی با پوشش و لباس هایی بومی ای که تجربه این محیط را شیرین تر می کنند.

2safar

در نواحی اورمانات لذت غذا های محلی و کباب های رستوران های کنار جاده ای و روستایی با مواد اولیه تازه و محلی لذت سفر در این نواحی را صد چندان می کند، اگر تجربه سفر در نواحی اورامانات را ندارید، خود را آماده ی تجربه های تازه ای از طبیعت گردی در مناطقی بکر و جاذبه های فرهنگی بکنید.

2safar

در اورامانات رفتار های اجتماعی هم جذابیت بسیاری به دنبال دارند، مراسم ها و جشن هایی که جمعیت بالایی از مردم بومی و گردشگران را به سوی خود می کشاند و تنوع هویتی موجود در مناطق غربی کشور را با همزیستی های چند هزار ساله به نمایش می گذارند. از لباس های رنگارنگ و زیبای زنان کرد نمی توان به سادگی گذشت، رنگ هایی شاد و زنده که دارای هویت های متفاوتی هستند و مردم محلی بر اساس نوع ، شکل و چیدمان لباس ها و اضافات متنوع در لباس های زنان آنان را متعلق به منطقه، شهر و بخشی خاص در مناطق کردنشین می دانند اما برخلاف کت وشلوار های مرسوم مردانه هم لباس های کردی مردان دارای سبک ها و انواع دوخت های مختلف است که هر کدام شخصیت، هویت و تاریخی مختص به خود دارند و پا پوش ها یا همان کفش های کردی که یکی از صنایع دستی مردمان این نواحی است هم از بخش های دیدنی فرهنگی این مناطق به شمار می آید و هر کدام از این سوغات ها و یادگاری های بسیار ماندگار برای میهمانان و گردشگران به شمار می روند، هرچند قیمت این کالا ها به واسطه ی دست ساز بودن شان بالاست و صد البته ارزش کار هنر مندانه ای استاد کاران آنها است.

2safar