جاذبه های گردشگری ایران - تکیه بیگلربیگی کرمانشاه - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - تکیه بیگلربیگی کرمانشاه - قسمت اول

2safar

کرمانشاه شهری است که قدمت آن به قرن ها پیش از میلاد مسیح باز می گردد و به دلیل مجاورت با جاده ابریشم، در مسیر رخ داد های تاریخی بسیاری قرار داشته ، اما به دلایل مختلف آثار برجا مانده از دوران معاصر به ویژه بنا های متعلق به دوران قاجار بیشتر در این شهر باقی مانده اند و امروزه گردشگران در شهر کرمانشاه بیشتر شاهد معماری متعلق به قاجاریه هستند. سبکی که در معماری ایرانی همراه با ظرافت و ویژگی های خاص اش از شهرت و زیبایی بسیاری برخوردار می باشد.

2safar

یکی از جاذبه های گردشگری شهر کرمانشاه متعلق به همین دوره ی تاریخی است که با شیوه ی معماری اش از آثار شاخص گردشگری شهر محسوب می شود. تکیه ی بیگلربیگی با اِلمان های معماری ایرانی چنان زیبا و فاخر بر جای مانده ، که می توان آن را پس از گذشت نزدیک به یک قرن، همچنان اثری سرپا و با شکوه دانست. این بنا هم مکانی مذهبی به شمار می آید که به دنبال برگزاری مراسم عزاداری عاشورا در شهر کرمانشاه ساخته شده است.

2safar

تکیه بیگلربیگی در دوران سلطنت مظفر الدین شاه قاجار یعنی در حدود سال 1309 هجری قمری توسط عبداله خان معروف به بیگلربیگی بنا شد. تکیه بیگلر بیگی نمود دیگری از معماری ایرانی محسوب می شود که در آن گردشگران شاهد هنر های متعددی از این نوع معماری فاخر خواهند بود. گچبری و آئینه کاری های این اثر تاریخی از شهرت بسیار بالایی برخوردار است.

2safar

تکیه ها در دوران قاجار با توجه به خاستگاه مذهبی تشیع و اهمیت برگزاری مراسمات عاشورا از جایگاه ویژه ای برخوردار بودند و درکنار برگزاری مراسمات آئینی ، پایگاه اجتماعی بخش های مختلفی از جامعه آن روزگار به شمار می رفت و از این رو به لحاظ کارکرد های اجتماعی از ویژگی های خاصی برخوردار بوده اند.

2safar

سر در ورودی های تکیه، با مقرنس های گچ بری شده ی بسیار زیبایی ساخته و پرداخته شده اند که در نگاه اول برای گردشگران جذابیت بسیاری ایجاد می کند. حیات بزرگ تکیه نیز یکی دیگر از نمود های معماری ایرانی را به گردشگران نشان می دهد. حوض بزرگ در میانه حیات و گل کاری ها و فضای سبز محیط دلنشین و زیبایی را خلق کرده که محل تجمع مردم برای عزاداری های عاشورا بوده است. این حیاط از سطح خیابان ورودی تکیه دومتر پایین تر است و بنا تکیه هم از حیاط یک متر بلند تر می باشد، حیاط تکیه با اِلمان های متعددی از حیاط های ایرانی پر شده ، که می توان به ازاره های سنگی ، نقوش هندسی، ستون های گچی ، پنجره های چوبی و نمای ساختمان اصلی اشاره کرد.

2safar

در تکیه بیگلربیگی 24 اتاق وجود دارد که از طریق پلکان های تعبیه شده به حیاط می رسند، در این اتاق ها هم گچ بری و طاقچه ها مشخصه ی اصلی این بنای به شمار می آیند و مانند دیگر بنا های ایرانی از بخش های متعدد و پستو های و گوشه های بسیار تشکیل شده است.