جاذبه های گردشگری ایران - حرم رضوی مشهد - قسمت اول

جاذبه های گردشگری ایران - حرم رضوی مشهد - قسمت اول

2safar

شهرها، مناطق و جاذبه های گردشگری ایران را نمی توان از تاریخ و تمدن این سرزمین جدا کرد، هرجا و در هر گوشه ای که گردشگران پا می گذارند، اگر جاذبه ای دیدنی وجود دارد، ریشه ای تاریخی نیز در لایه های زیرین آن جاذبه، زیبایی اش را دوچندان می کند. از این رو، سفر به ایران و دیدن جاذبه های گردشگری مختلفی که طیف وسیعی را شامل می شود، بهشتی زیبا برای مسافران این سرزمین کهن به شمار می آید. مشهد هم یکی از این شهر های پرجاذبه و تاریخی است و مهمترین جاذبه ی این شهر را باید قلب تپنده ی معنوی این سرزمین یعنی حرم رضوی دانست.

2safar

حرم رضوی، آرامگاه علی بن موسی الرضا است، که نام، هویت و تاریخ شهر مشهد هم به واسطه ی این شخصیت مذهبی و تاریخی و صد البته آرامگاه ایشان است. امام رضا توسط مامون خلیفه ی عباسی در حدود سال 200 هجری قمری از مدینه به مشهد آورده می شود، و چند سال بعد در حدود 203 تا 206 هجری قمری در روستای سناباد نوغان از توابع توس به دستور خلیفه به شهادت می رسد. آرامگاه ایشان در سال ها و قرن های بعد به بخش لاینفکی از تمدن و فرهنگی بدل می شود، فرهنگی که پس از ورود اسلام به ایران به دنبال احیای هویتی جدا از هویت عربی بود. تشیع به آرامی و به واسطه ی رخداد ها و رویداد های تاریخی در نقاط مختلف ایران گسترش می یابد و به بخشی از باور مذهبی مردمان این سرزمین تبدیل می شود و مشهد نیز به واسطه ی آرامگاه علی بن موسی الرضا در محور این روند قرار می گیرد.

2safar

از این رو، حرم رضوی مجموعه ای عظیم از بنا های تاریخی با المان های معماری دوران مختلفی از تاریخ ایران است و گردشگران در این مکان با طیف وسیعی از آثار، بناها و اماکن زیبا، باشکوه، تاریخی و صد البته مذهبی رو به رو هستند و به همین خاطر می توانند یکی از بی نظیر ترین مجموعه های تاریخی، مذهبی و معماری ایرانی را از نزدیک مشاهده کنند. بر اساس متون تاریخی حرم رضوی در همان محل شهادت امام رضا در کاخی تحت عنوان عمارت حُمید بن قَحطبه(که به احتمال زیاد فرماندار و والی توس بوده است) قرار گرفته و در دوره های بعد به آرامی بخش های مختلف حرم ساخته می شود. بنا به تاریخ بیهقی، که یکی از متون تاریخی معتبر تاریخ ایران است، حرم رضوی در خلال حکومت سامانیان شکل و ساختاری دیگر به خود می گیرد و اولین شاکله ی حرم در آن دوره ی تاریخی بوده است. اما در دوران غزنویان سبکتکین حرم را ویران می کند و فرزندش محمود بنایی را بر روی ویرانه های می سازد. در دوران سلجوقی هنر و معماری بارور در آن دوره ی تاریخی در بخش هایی از حرم رضوی تجلی پیدا می کند، که می توان نمونه هایی از آن دوره ی تاریخی را هنوز در بخش های از رواق ها و صحن حرم مشاهده کرد، که در ادامه مسیر 2safar به جزئیات این بخش های زیبا و تاریخی بیشتر خواهیم پرداخت و شما می توانید در این مسیر دیدنی و جذاب در کنار ما باشید.

2safar