جاذبه های گردشگری ایران - قلعه یزدگرد کرمانشاه - قسمت دوم

جاذبه های گردشگری ایران - قلعه یزدگرد کرمانشاه - قسمت دوم

2safar

در ادامه ی معرفی قلعه یزدگرد به سراغ ویژگی ها و مشخصات این قلعه باستانی خواهیم رفت، قلعه ای که با حمله اعراب به ایران و شکست های لشکر ساسانی، پناه گاه یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی به همراه دخترش شهر بانو شد، این قلعه از موقعیت استراتژیک دفاعی بسیار مناسبی برخوردار بوده به نحوی که از این قلعه تحت عنوان یکی از قلعه های مستحکم دوران باستان یاد می شود. پناه گرفتن شاه ساسانی نام این قلعه برای همیشه در ذهن ایرانیان به قلعه یزدگرد بدل کرد و روایت گر بخشی از تاریخ این سرزمین شد.

2safar

این قلعه بر روی ارتفاعات منطقه دالاهو قرار دارد که روستای زده هم در نزدیکی این منطقه ی باستانی واقع شده و شاید پاسداران و محافظین این قلعه ساکنین این مناطق در دوره های اسلامی بودند و حافظان داستان این قلعه شدند. فاصله ای این روستا با شهر زیبای ریجاب در حدود 20 دقیقه است و مسیری صعب العبور و سخت در پیش روی شما خواهد بود، اما بدون شک دیدن این قلعه باستان به زحمت مسیر می ارزد. هر چند فضای سبز، پوشش گیاهی جنگلی منطقه خود یکی از جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می رود و گردشگران هم از طی کردن چنین مسافتی علاوه بر بردن لذت و داشتن اوقات خوش مهیای بازدید از قلعه ای باستانی خواهند بود.

2safar

استحکام و دژ دفاعی قلعه تا حدود زیادی به موانع طبیعی و صخره های اطراف و همچنین پرتگاه چسبیده به قلعه وابسته است و جانمایی قلعه از سوی بانیان آن هم به واسطه ی همین موقعیت جغرافیایی و استراتژیک بوده است. قلعه ی یزدگرد از سه سمت به ارتفاعات و موانع طبیعی محدود می باشد و براساس کاوش های صورت گرفته می توان مدعی وجود شهری بزرگ با جمعیتی قابل توجه در قلعه بود و در حال حاضر، 10 بنا شامل آشپزخانه، دروازه، جای دار، تپه رش، قلعه یزدگرد، دیوار گچی، قلعه داور، نقاره خانه، گچ گمبد و آشیه وار از بخش های مختلف باستانی باقی مانده در این مجموعه هستند، که بدون شک میراث ارزشمندی برای ایران و جهان به شمار می روند.

2safar

کاوش های باستان شناسی در مراحل مختلفی در این قلعه صورت گرفته که اولین هیأت باستان شناسان هم کانادایی ها بودند و همانطور که گفته شد ابتدا این قلعه را به واسطه ی معماری و نما های گچی بکار رفته در بخش های مختلف متعلق به ساسانیان دانستند، اما بعد ها قدمت این قلعه به اشکانیان رسید.آشپزخانه، یکی از مکان هایی است که در اکتشافات صورت گرفته در بخش پایانی دیوار به عنوان محل استقرار سربازان از آن یاد شده است، البته این مکان در بخشی از دیوار گچی قرار گرفته که به طول 5 کیلومتر کشیده شده، و از مصالحی مانند قلوه سنگ و لاشه سنگ و گچ ساخته شده است، در این دیوار بقایای برج هایی هم وجود داردکه در روزگار پر شکوه این قلعه اتاقک های نگهبانی بوده اند، نکته قابل توجه فاصله مکانی منظم میان این اتاق های نگهبانی بر روی دیوار گچی است، که خبر از مهندسی دقیق این قلعه می دهد.

2safar

از بخش های دیگر قلعه یزدگرد می توان به گچ گنبد اشاره داشت، مکانی که باستان شناسان آن را میدان هم می نامند، دورتا دور این میدان یا همان گچ گنبد، برج هایی نیم دایره وجود داشته است که یکی از مشخصات اصلی آن را می توان گچ بر های خاص متعلق به دوران ساسانی دانست. گچ گنبد در بخش شمالی قلعه یزدگرد قرار دارد و بقایای این بنا از بخش های قابل توجه این اثر باستانی محسوب می شود. 2safar هنوز حرفای بسیاری برای گفتن در این مکان تاریخی دارد، با ما باشید.