جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آستان قدس رضوی مشهد - قسمت سوم

جاذبه های گردشگری ایران - موزه ی آستان قدس رضوی مشهد - قسمت سوم

2safar

در ادامه ی معرفی بخش های موزه ی آستان قدس رضوی به تالاری تحت عنوان گنجینه ی سلاح های گرم و سرد موزه ی آستان قدس می رسیم. در این بخش گردشگران و زائران حرم امام رضا می توانند در طبقه ی دوم موزه از این بخش دیدن کنند. سلاح ها و ادوات نظامی همواره بخش مهمی از تاریخ سرزمین های مختلف را روایت می کند . از این رو، در موزه های کشور ها و شهر های مختلف از توجه بسیاری برخوردار است. در این بخش از موزه ی آستان قدس، شمشیر های فاخر و جواهر نشان از بارز ترین آثار موجود در این تالار هستند که در کنار زره های فولادی، سپر های دفاعی از جنس ها و طرح ها مختلف، خنجر ها و کارد های معمولی و تاریخی و فاخر و کارشده و تبر ها و تبرزین های طلاکاری ، حکاکی شده و بسیار زیبا قرار دارند.

2safar

گردشگران در بخش سلاح های موزه کمان های لاکی زیبایی را می بینند که با هنرمندی تمام بر روی آنها نقوش زیبایی طراحی شده است، کلاه خود و دیگر ادوات جنگی هم بخش دیگری از غرفه هی موزه را به خود اختصاص داده است، در قسمت سلاح های گرم، تفنگ های تاریخی و تپانچه های سرپر قدیمی و شاهانه از جمله آثاری هستند که روایت گر بخش هایی از تاریخ ایران می باشند.

2safar

در سال 1378 همراه با تالار سلاح ها، گنجینه ی ظروف هم در موزه ی آستان قدس افتتاح شد، که این بخش هم در طبقه ی دوم موزه قرار دارد. آثار موجود در این بخش از موزه از دیرینگی بیشتر برخودارند، چرا که در این بخش گردشگران می توانند آثار سفالی متعلق به 3 هزار سال قبل را از نزدیک ببینند که در کنار ظروف سفالی و چینی دوران اسلامی قرار گرفته اند. این ظروف و اشیاء بیشترشان هدایای اهدائی به مجموعه آستان قدس است که در این تالار نگهداری می شود، اما نکته ی قابل توجه کشف تعدادی از آثار این بخش در حفاری های صورت گرفته در مجموعه ی حرم رضوی است.

2safar

یکی دیگر از گنجینه های موزه ی آستان قدس متعلق به آثار هنری است که به مجموعه آستان قدس اهدا شده است، در این بخش ما شاهد نقاشی های ارزشمند و باشکوهی هستیم. از جمله ای این نقاشی های می توان به تابلو های زیبای استاد و هنرمند بزرگ معاصر ایران، استاد کمال الملک اشاره کرد، اما نقاشی های موجود در این بخش از موزه تنها آثار نقاشان ایرانی را در خود جای نداده، بلکه گردشگران موزه ی آستان قدس آثار کم نظیری از نقاش شان صاحب نام جهان و آثار زیبا و مشهوری را خواهند دید که جایگاه و اهمیت موزه را بیش از پیش نشان می دهد.

2safar

اما در سال 1378 تالار دیگری در این موزه بازگشائی شد که شاید در کمتر موزه ای در ایران بتوان بخشی خاص و تخصصی مرتبط با آن را پیدا کرد، گنجینه ی صدف و حلزون های دریایی ، کلکسیونی بود که از محمد سعید فواد وهبه، آثار جمع آوری شده ی شخصی اش را به آستان قدس رضوی تقدیم کرد و این مجموعه ی بی نظیر و زیبا به یکی از دیدنی ترین بخش های موزه ی آستان قدس رضوی تبدیل شد و در ادامه حیات این بخش اثار و نمونه های دیگری نیز از صدف ها و حلزون های دریایی به این بخش موزه اضافه شد.