جاذبه های گردشگری ایران - پاوه شهر در کنار آبشار ها کرمانشاه

جاذبه های گردشگری ایران - پاوه شهر در کنار آبشار ها کرمانشاه

2safar

هر چند در معرفی منطقه اورامانات اشاره ی مختصری به شهر پاوه به عنوان مرکز شهرستان اورامانات در کرمانشاه شد و هنگامی که از غار قوری قلعه صحبت به میان آمد، آن را بخشی از این شهر دانستیم، اما این همه داستان این شهر نیست، پاوه که به هزار ماسوله غرب شهرت پیدا کرده، اولین مشخصه اش معماری آن می باشد که از مشخصات اصلی مناطق اورامانات به حساب می آید. شهری که در دامنه ی کوه به تدریج شکل گرفت و شکل پلکانی و زیبایش جذابیت زیبا و بومی را ایجاد نمود، به نحوی که گردشگران بسیاری را راهی این شهر ساخت.

2safar

اما علاوه بر این بخش از ویژگی شهر پاوه، مناظر طبیعی و آبشار های متعدد ، این شهر را به یکی از شهر های گردشگری کرمانشاه تبدیل کرد که از مرکزیت فرهنگی در نواحی اورامانات هم برخوردار است. آبشار ها در این منطقه به رود معروف سیروان منتهی می شوند. آبشار دریبر یکی از مکان های محبوب در میان اهالی پاوه به شمار می رود و برای رفتن به این آبشار باید مسیر نوسود را در پیش بگیرد، این جاده یکی از جاده های زیبا و پر پیچ و تابی است که خود مسیر هدفی برای گذراندن سفر به شمار خواهد رفت، وسعت منظره ی دید، در کنار طبیعت بکر این نواحی، گردشگران را در هوایی مطبوع و معتدل در فصول بهار و پاییز سرمست خواهد کرد. البته هوای این نواحی در فصل تابستان هم چندان گرم نیست اما در فصل زمستان از مناطق برفی استان کرمانشاه به شمار می آید.

2safar

آبشار دریبر از چندین ارتفاع سقوط کرده و سرریز آب این ابشار منظره ی زیبا و با شکوه را می آفریند، از دیگر آبشار های معروف در حوالی پاوه آبشار دشه است، آبشاری با ارتفاعی بلند و با ابهت، که یکی از مکان تفریحی و تجمع مردم پاوه به شمار می آید ، این دو آبشار ابتدا به رودخانه ی پاوه رود در پایین شهر پاوه می رسند و بعد از آن به رودخانه سیروان ملحق می شوند.

2safar

برخی از آبشار های اطراف پاوه به عنوان جاذبه های فصلی شناخته می شوند چرا این آبشار ها در فصل بهار و با جوشش سرچشمه های اطرافش سرریز می شوند. از این رو، بهار پاوه پر آب ، زیبا و تماشایی است و آبشار شیلماو یکی از دلایل زیبایی بهار پاوه است، این آبشار همان طور که گفته شد در فصل بهار سرریز می شود و چهره ای دیدنی به محیط اطراف می بخشد، این آبشار در 3 کیلومتری پاوه قرار دارد. آبشار دوقلوی شولخه هم در 7 کیلومتری پاوه واقع شده و به دلیل قرار گرفتن در زیر جاده پاوه نوسود، کمتر دیده شده و کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اما برای مردم محلی همچنان آبشاری زیبا و بکر است که مشتریان ثابتی دارد.

2safar

آبشاد نودشه هم از دیگر آبشار های پاوه به شمار می رود هرچند این آبشار همان طور که از اسمش پیداست، متعلق به نودشه است، و جزئی از شهرستان پاوه به شمار می رود، برای رفتن به نودشه، باید خود را آماده رفتن به جاده ای باریک با پیچ و خم های شدید کنید، چرا که جاده پاوه نودشه یکی از مسیر های پر پیچ و خم معروف در غرب ایران است که هرچه تاب و خم این جاده بیشتر باشد، زیبایی و طبیعتی بکر و ستودنی پیش روی گردشگران خواهد بود.

2safar

پاوه در مرکزیت یکی از زیبا ترین مکان های طبیعی غرب ایران است و گردشگران بسیاری برای دیدن و قدم گذاشتن در جاذبه های این شهر از نقاط مختلف ایران راهی پاوه می شوند، شهری قدمتی تاریخی و مناظری چشم نواز که مردمانی میهمان نواز و دلنشین ساکن آن می باشند.