جاذبه های گردشگری جهان - اگورا افسوس ترکیه

جاذبه های گردشگری جهان - اگورا افسوس ترکیه

2safar

سفرِ ما در افسوس هنوز ادامه دارد و اگر شما در این مسیر باستانی در کنار 2safar قرار داشته اید، با قسمت های مختلفی از این شهر آشنا شده اید. این بار می خواهیم به اگورای بالایی( Upper Agora ) برویم، اصطلاح بالایی و پایینی به خاطر قرار داشتن دو آگورا در شهر افسوس است و این نام از گذشته تا به امروز با بالایی و پایینی از هم تفکیک می شدند. اما آگورا چیست؟ آگورا یک سنت بجا مانده از عصر یونان است، در یونان باستان میدان های عمومی با جایگاهی ویژه وجود داشت، که مرکزیت اداری، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی آن شهر به شمار می رفت و عمل قضاوت توسط قاضیان در بخش های مختلف میدان صورت می گرفت. به نوعی آگورا هویتی مشخص یا قوانین و الزامات خاص داشت.

2safar

آگورای بزرگ شهر افسوس که همان آگورای بالایی نامیده می شود، فضایی مربعی شکل است که ابعاد آن در حدود 58 متر در 170 می باشد. این مکان وسیع محلی برای قانونگذاری و گفتگوهای سیاسی محلی بوده که دورتادور آن را ستون هایی بزرگ پوشش می داد. این ستون های بزرگ با طاق های زیبا به هم متصل می شدند و سنگ های مرمر هم سنگ فرش این محیط باستانی را تشکیل می دادند. یکی از نکات جالب در خصوص این مکان، وجود یک معبد کوچک در آگورا است که نشان از تقدس و جایگاه این مکان در میان مردم افسوس دارد. میدان بزرگ آگورا در شهر افسوس، مکانی بود که خطوط و قوانین روابط تجاری و فرهنگی میان این شهر با اسکندریه مصر تدوین می شد.

2safar

گردشگران می توانند بقایای ستون های بر خاک افتاده و سنگ فرش های از خاک بیرون کشیده ی این میدان باستانی را پس از کاوش های باستان شناسان مشاهده کنند، بنای که در قلمرو یونان باستان نمونه های متعددی از آن وجود دارد، که سنت های خاص در آن اجرا می شدند. اگورا ها میزبان مراسم های عمومی، مذهبی و جشن های شهر بود و مجسمه ی تمام خدایان و قهرمانان یونان باستان در گوشه گوشه این میدان گذاشته می شد، که امروزه بسیاری از مجسمه های کشف شده در یافته های باستان شناسی در موزه ی افسوس قرار دارد. بر اساس نوشته های متون یونانی، سنت استراسیزم یا نفی بلد افراد سرشناس و بزرگ شهر در آگوراها به رای گیری گذاشته می شد که دارای شرایط مشخصی بوده است. آگورای بالایی افسوس هم از جایگاه ویژه ای در این شهر برخوردار بود و اگر به خاطر داشته باشید هنگام معرفی بسیاری از بنا های مهم شهر افسوس آنها در کنار این میدان قرار داشتند و بهترین راه رسیدن به آنها پیدا کردن آگورا بود، از این رو، مرکزیت این میدان باستانی بیشتر به چشم می آید. این اثر مانند بسیاری از بنا های شهر افسوس اثری هلنسیتی است ، که در دوران روم بار دیگر بازسازی و مرمت شده است. ستون های هم ردیفی که صحنه ای باشکوه از هنر باستانی یونان و روم را به نمایش می گذارد. بسیاری از کتیبه ها و یاد بود های کشف شده در اگورای بالای در کنار مجسمه های خدایان و قهرمانان کشف شده ی اینجا در موزه ی افسوس قرار دارند و گردشگران در این موزه بهتر این میدان را تصور خواهند کرد.

2safar