جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت پنجم

جاذبه های گردشگری جهان - جزیره ی فیل ها بمبئی هند - قسمت پنجم

2safar

جذابیت و زیبایی عنصری است که در هنگام معرفی بناها، مکان ها و فضا ها گردشگران را شیفته ی خود می کند و هنگام معرفی چنین فضا هایی پرداختن به عناصر جزئی امری لازم به نظر می رسد، عناصر که هر کدام در بردارنده ی هویت، زیبایی و جذابیت خاص خود می باشند. از این رو، ما در سایت 2safar می خواهیم هر آنچه که امکان بازگو کردنش فراهم باشد، را به شما منتقل کنیم و شناختی کلی و جامع نسبت به مکان های اینچنین پیدا کنید.

2safar

بخش های زیبا و دیدنی غار اصلی همچنان پیش روی ما هستند و ما در این مسیر به آنها خواهیم پرداخت. بر روی دیوار شرقی غار سنگ نگاره ی عظیم دیگری به ارتفاع 5 متر قرار دارد که باور های باستانی هندو را در خصوص وابستگی متقابل جنبه های زنانه و مردانه ی جهان را به تصویر کشیده است، سنگ نگاره ای زیبا و بسیار هنرمندانه به نوعی تداوم و نابودی جهان را در کنار هم ترسیم می کند.بخشی از مجسمه زنانه است با اندام، شکل و مشخصه های زنانه و نیمه دیگر آن مردانه می باشد، که در اعتقادات شیویسم، نمادی از تعالی دوگانه ی جنسیت به شمار می رود و قدرت انرژِ یکپارچه می شود و نشان دهنده عدم تفکیک نشدن آگاهی و روح می باشند. نکته ای که گردشگران در مقابل این سنگ نگاره خواهند دید، حکاکی جزئیات جسمی و جنسی، در کنار زیور آلات مردانه و زنانه ای است که بر روی سنگ های این غار بکار رفته است. این سنگ نگاره به آردانایشوارا می نامند و که اثر فاخر و باشکوه و هنرمندانه محسوب می شود و دیدن آن برای گردشگران هیجان بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

2safar

یکی دیگر از نقوش سنگی زیبا غار اصلی تحت عنوان به قتل رساندن آندهاکا توسط شیواست، که به روایت برخی از افسانه ها و اساطیر هندو باز می گردد، گردشگران در این بخش از غار هم علاوه دیدن هنرمندی سنگتراشان و هنرمندان ، می توانند با بخش های از باور های هندو شویسم آشنا شوند، و بخش های دیگری از داستان پر پیچ خم انسان در این دنیا را مشاهده کنند. این تابلو حکاکی شده هم در حدود 3 متر ارتفاع دارد و تصویر آن قتل را به زیبایی هرچه تمام تر ترسیم کرده است. در دیواره ی جنوب غربی غار هم، عروسی شیوا و پارواتی به تصویر کشیده شده، که در افسانه های هندی به این رویداد Kalyanasundara می گویند، که برای مطالعه بیشتر خواندن این افسانه درام خالی از لطف نخواهد بود، که جزئیات آن با هنرمندی در دل صخره های سنگ جزیره ی فیل حکاکی شده است.

2safar

از تصاویر معروف دیگر این غار می توان به شیوا در یوگا(Shiva in Yoga) اشاره کرد که در کنار درب ورودی قسمت شمالی قرار دارد و شیوا را در حال یوگا نشان می دهد، متاسفانه قسمت های عمده ای از این تصویر سنگی آسیب دیده اما همچنان اثری فاخر، تاریخی و اعتقادی است که بخش هایی از هویت مذهبی و باور های اعتقادی هندو را غالبی و زیبا در معرض دید گردشگران قرار داده است. این تابلو سنگی زیبا یکی از آثار مورد توجه باستان شناسان و کارشناسان است چرا لایه های مختلفی از باور، هویت و تاریخ هند را به نمایش می گذارد. با ما هم قدم باشید.