جاذبه های گردشگری جهان - معبد ویپاسانا پاگودا بمبئی هند

جاذبه های گردشگری جهان - معبد ویپاسانا پاگودا بمبئی هند

2safar

هنگامی که گردشگران وارد کشور هند می شوند، با حجم بالایی از باورمندی متثکر و متنوع رو به رو هستند، سرزمینی با معابد بسیار زیاد و در عین حال متعدد و متنوع، که در کنار هم قرن هاست، هویت این کشور را تشکیل داده اند. بمبئی هم یکی از مهمترین شهر های این کشور است، شهری که در میان ازدحام و شلوغی اش یکی از بزرگترین مراکز مراقبه جهان قرار گرفته و علاوه بر علاقه مندان و دوستدارانش، گردشگران بسیاری را هم به سوی خود می کشاند. گردشگران در نواحی شمالی شهر بمبئی می توانند، پاگودای ویپاسانا را به زیبایی هرچه تمام تر و با شکوه تر نظاره کنند.

2safar

پیش از آنکه این بنای زیبا و باشکوه شهر بمبئی را معرفی کنیم، اول به سراغ ویپاسانا می رویم، ویپاسانا از قدیمی ترین تکنیک ها و روش های مراقبه جهان به شمار می رود که در میان بودائیان رایج است و قدمت این تکنیک معنوی نیز به 2 هزار سال قبل باز می گردد، ویپاسانا به معنای دیدن پدیده ها به شکل اصلی شان است، که در بیانی ساده تر می توان آن را تمرکز ذهن و تنظیم و کنترل تنفس و رسیدن به آگاهی دانست. که پیروان بسیاری از سراسر دنیا به این مکان می آیند و شکوه و زیبایی خیره کننده ی بنای این معبد مراقبه هم آن ر به یکی از جاذبه های گردشگری شهر بمبئی بدل کرده است.

2safar

معبد ویپاسانا پاگودا یک تالار مراقبه بسیار بزرگ با ظرفیتی در حدود 8 هزار نفر است که مشخصه ی اصلی آن گنبد بلند و بزرگ آن می باشد. این معبد در منطقه ی گورا قرار گرفته و در سال 2009 توسط رئیس جمهور هند افتتاح شد. در حقیقت این معبد عظیم و شکیل نمادی برای صلح و آرامش بشری است. بنای این معبد تازه تاسیس بر گرفته از المان های معماری هندی باستانی و مدرن است که از طرح های سنتی میانماری هم در شکل کلی اش استفاده شده است. این معبد عظیم دارای بزرگترین گنبد سنگی جهان است به نحوی که ارتفاع گنبد در حدود 29 متر می باشد و ارتفاع کلی بنا در حدود 96 متر است.

2safar

موقعیت معنوی و مراقبه ی به گونه ای است که دوره های مراقبه در این مکان بصورت رایگان برگزار می شود و خود مجموعه ی معبد توسط کمک های مالی داوطلبانه اداره می شود. روند ساخت این معبد در حدود سال 2000 آغاز شد و تا سال 2009 و افتتاح آن طول کشید. یکی از ویژگی های این معبد مراقبه، گنبد سه لایه ای است که در بخش های زیرین گنید اصلی معبد قرار گرفته است. رنگ طلائی و باشکوه این بنا از مشخصه های اصلی آن به شمار می رود که در هنگام تاریکی هوا نمود و جلوه ی بسیاری پیدا می کندو حضور در چنین معبدی بدون شک یکی از تجربه های خاص و شیرینی است که گردشگران می توانند در شهر بمبئی داشته باشند. تجربه ای که با وجود کلاس های مراقبه در نقاط مختلف جهان هرگزی حس حضور ویپاسانا گودای را نخواهند داشت، معبدی که سرزمین معابد مراقبه جهان قرار دارد و معماری برجسته و خاص آن نیز دیدن و حضور در آن را خواستنی تر می کند.